A Bermuda-hromszg
2005.06.29. 23:32
A Bermuda-hromszg az Atlanti-cen nyugati oldalnak az a terlete, ahol hajk s replgpek tucatszmra tnnek el nyomtalanul, ezrt tartjk minden idk egyik legnagyobb valdi rejtlynek. A gpeltnsek teljesen rthetetlenek, okuk pedig felteheten olyan er vagy jelensg, amely mindeddig ismeretlen a tudomny szmra.
Charles Berlitz The Bermuda Triangle (A Bermuda-hromszg) s Without a trace (Nyomtalanul) cm knyvei sikerknyvek lettek. rta:
„Kis s nagy hajk tnnek el nyomtalanul. Mg roncs sem marad utnuk. Mintha csak valami ismeretlen er a hajt s legnysgt valami ms dimenziba rntan t.” Sehol msutt a vilgon nem trtnik annyi, s olyan alaposan dokumentlt megmagyarzhatatlan eltns, mint itt, s jellemz az eltns hirtelensge, a szokatlan krlmnyek, s olyan egybeessek, amelyek a kptelensggel hatrosak.
A tmval foglalkoz rk szerint 1854-ben a Bella nev brit haj tnt el, tban Rio de Janeiro-bl Jamaicba. 1886-ban a hromszg beszippantotta a Lotta svd hajt. Kt vvel ksbb a Viego spanyol kereskedelmi haj veszett el mindrgke. 1880-ban az Atlanta brit tanulhaj 290 kadttal s teljes legnysgvel hajzott bele a feledsbe. 1884-ben pedig az olasz Miriamon vlt kdd.,
1902-ben a kubai Mansanillo-bl a Chile-i Punta Arenas-ba tart nmet hajt, a Freyt lltlag megtalltk a hromszgben. A legnysg eltnt. A haj az oldalra volt dlve, rbcai sszetrve. Minden jel arra mutatott, hogy rendkvl ers viharba kerlt.
1918-ban a Cyclops sznszllt cenjr szvdott fl titokzatos mdon. Volt rdija, de seglykr zenetet sehol sem szleltek. 1925-ben a Raifuku Maru japn teherhaj viszont krt segtsget, m az zenet mg inkbb nvelte a titokzatossgot, a rdis lltlag a kvetkezt mondta: „rlt veszly! Gyertek gyosran!” 13 vvel ksbb, 1938-ban az g felhtlenl kk, az cen pedig nyugodt volt. Az Angol-Australian gzhaj, miutn rdin kzlte, hogy minden rendben, belehajzott a Bermuda-hromszgbe. Sosem kerltek ki belle.
1948 janurjban a Star Tiger brit replgp az Azori-szigetekrl a Bermudk fel tartott. Megszokott tjnak vghez kzeledett. „Az idjrs kitn, a replsi viszonyok idelisak. rkezs menetrend szerint.” Soha nem rkezett meg.
1948 decemberben egy Douglas DC-III repl Puerto Rico-bl Floridba tartott. A pilta lltlag a kvetkezt rdizta: „Kzelednk a leszllplyhoz. Mg 80 km dlre… Ltjuk Miami fnyeit. Minden rendben. Kszen llunk a fldi irnytsra.” De amikor Miami nhny perccel ksbb megkezdte volna az irnytst, semmilyen vlaszt nem kapott. Egyetlen szt sem hallottak tbb a replgprl. Ahol a DC-III eltnt, a vz csak 6 mter mly volt, a mentalakulatok mgsem talltak se roncsokat, sem tllket.
1950 jniusban j idben, nyugodt tengeren a Costa Rica-i Sandra teherhaj s 28 tag legnysge tnt el. „Mi trtnhetett velk? Halvny fogalma sincs senkinek.” – mondja a trggyal foglalkoz egyik szerz, Adi-Kent Thomas Jeffry. Az Eastern Airlines lgitrsasg egyik gpnek legnysge s utasai alami stt dolgot tapasztaltak. A gpet Miami-nl 10 percig nem szlelte a radar. De mire elrendeltk a teljes kszltsget, a repl jra megjelent s biztonsgban fldet is rt. A gpen nem szlelt senki semmi baljs dolgot. Csak arra nem volt magyarzat, mirt ksett a fedlzeten minden ra 10 percet.
A hromszg hatsnak foka rmlettel tlttte el a kutatkat, amikor Wayne Meshejian professzor bejelentette, hogy az Orszgos ceanogrfiai Intzet egyik klnsen rzkeny meteorolgiai mholdja kvetkezetesen rosszul mkdik a Bermuda-hromszg felett.
|